Lavera Natural Cosmetics

06/11/2012 15:35

Tomas Haase -twórca i właściciel marki Lavera opowiada o tym, dlaczego naturalna pielęgnacja jest dla niego taka ważna.

Tomas Haase mówi, że historia Lavery jest jednocześnie historią jego życia. Od drugiego roku życia cierpiał na atopowe zapalenie skóry. Nie pomagały zwykłe kosmetyki i kremy lecznicze. Dlatego już we wczesnej młodości zaczął eksperymentować z alternatywnymi metodami pielęgnacji skóry. Wraz z przyjaciółmi otworzył jeden z pierwszych sklepów ze zdrową żywnością w Niemczech. Jak wielu innych postanowił świadomie "zdrowo żyć". Postanowił unikać wszelkiej chemii, pestycydów i produktów przemysłowych. Rozpoczął własną uprawę roślin, stworzył pierwsze receptury kosmetyków naturalnych, które miały pomóc jego skórze. W 1975 roku swój pierwszy lavera podkład przetestował na własnej nadwrażliwej skórze - podczas letniego urlopu. Lavera Faces to seria dla wymagających.

Po ponad 10 latach wkładu w rozwój kosmetyków naturalnych w 1987 r. w małym dworku koło Hanoweru założył własną firmę. Dzisiaj zatrudnionych jest w niej ponad 100 pracowników. Firma mieści się we własnych budynkach w otoczeniu pięknych gór Deister w Wennigsen.

Nazwa marki Lavera została wybrana w pełni świadomie. W łacinie Lavera - znaczy „prawdziwy”. To jest filozofia działania i zobowiązanie marki wobec klientów. Do produkcji kosmetyków stosowane są surowce roślinne - pochodzące z upraw ekologicznych. Nie stosuje się sztucznych barwników, aromatów i konserwantów. Jednym z podstawowych priorytetów marki jest jak najlepsza tolerancja kosmetyków. Są testowane (wspólnie z dermatologami i alergologami) wyłącznie na ochotnikach.
O tym, że tradycyjne pojmowanie natury i nowatorskie rozwiązania nie stoją ze sobą w sprzeczności, świadczyć mogą często nagradzane, innowacje produktowe.

Kosmetyki Lavera
zdobyły pierwsze miejsce jako kosmetyki które używają najlepszych i najwyższej jakości składników spośród 36 firm testowanych w krytycznym i niezależnym europejskim przewodniku konsumenckim „Öko-test” w wydaniu dotyczącym kosmetyków i wellness. Miejsce drugie i trzecie otrzymały firmy Weleda i Dr. Hauschka.

Co to jest „Öko-test”? Jest to niezależny magazyn konsumencki, który publikuje na swoich łamach wyniki 10-12 testów produktów i usług dotyczących różnych dziedzin życia. Testy wykonywane są z zachowaniem najwyższej staranności i w wyspecjalizowanych laboratoriach. „Naprawdę dobrze żyć” – to motto magazynu „Öko-Test”. Przesłaniem miesięcznika nie są złe wiadomości, ale dobre – z każdego przeprowadzonego testu można wyciągnąć wniosek, że produkt, w którym wykryto niebezpieczne dla zdrowia substancje, posiada zdrową alternatywę. Testy często pokazują, że produkty drogie i "markowe" nie zawsze spełniają wymogi produktu wysokiej jakości, zdrowego i bezpiecznego. Aby czytelnicy magazynu mogli dbać o jakość swojego życia, badane i testowane jest wszystko co jest nam do życia niezbędne m.in.: kosmetyki wegańskie, pożywienie dla dzieci, środki do prania, farby do malowania ścian, lekarstwa, laptopy, frytki i samochody, ubezpieczenia, etc.
W ciągu 20 lat istnienia magazynu zostało zbadanych ponad 60.000 produktów. W ten sposób udało się miesięcznikowi „Öko-test” zwrócić uwagę na wiele szkodliwych składników w różnych produktach: w 1986 były to pestycydy w kremach dla dzieci, w 1994 trucizna w pożywieniu dla dzieci, a w najnowszych badaniach krewetek został znaleziony zabroniony antybiotyk Chloramphenicol.

Efektem tych publikacji jest poprawa jakości lub zniknięcie z rynku szkodliwego produktu. Świadomi konsumenci po prostu go nie kupują. Producenci - nie mają wyjścia - muszą być zainteresowani testami w „Öko-test”. Dla kosmetyków naturalnych jest to jedyne miejsce, gdzie można w obiektywny sposób porównać ich jakość z kosmetykami konwencjonalnymi. Producenci kosmetyków naturalnych przeważającą część środków przeznaczają na badania, rozwój i ulepszanie swoich produktów - znikomą na reklamę… Konsumenci na całym świecie są coraz bardziej świadomi, że ekologiczne środki higieniczne oraz zdrowa żywność są jedną z najlepiej rozwijających się gałęzi gospodarki. Producenci kosmetyków konwencjonalnych często więc wykorzystują motyw naturalności do promocji swoich produktów. Trzeba być zatem uważnym czytając skład i szukać oznaczeń certyfikatów ekologicznych na opakowaniach produktów. Używanie kosmetyków naturalnych nie tylko dobrze wpływa na naszą skórę i organizm, ale także ma niebagatelny wpływ na nasze środowisko naturalne. Surowce używane do produkcji kosmetyków naturalnych, a także materiały, z których produkuje się opakowania, są biodegradowalne i nie obciążają środowiska naturalnego.

Lavera posiada 130 wyróżnień i rekomendacji niemieckiej instytucji badawczej Öko-Test.

Etykieta NaTrue zamiast BDIH na nowych produktach Lavera: Lavera kosmetyki są oznaczone etykietą BDIH. Oznacza to, że posiadają certyfikat potwierdzający zgodność z wysokimi wymaganiami dotyczącymi kosmetyków naturalnych i organicznych. W wyniku rozmów wielu producentów kosmetyków naturalnych powstała idea stworzenia nowej jednostki certyfikacyjnej lepiej dostosowanej do potrzeb szybko rozwijającego się rynku - NaTrue. Od początku istnienia tej organizacji w 2007 roku Lavera jest członkiem NaTrue. Począwszy od nowej linii produktów BODY SPA na opakowaniach produktów znajdą się ikony jedynie NaTrue, mimo, że nadal produkty Lavera posiadają także certyfikat BDIH.