Joga Warszawa

19/11/2012 10:46
Wzrastajaca popularnosc jogi sklania do zastanowienia jakie sa przyczyny tego fenomenu.
 
Jak powszechnie wiadomo joga (yoga) pochodzi z Indii. Jest bodaj najstarszym znanym systemem samodoskonalenia i samorozwoju. Jej korzenie sięgają początków cywilizacji ludzkiej. Najstarsze znaleziska świadczące o istnieniu jogi pochodzą ze stanowisk archeologicznych datowanych na ok 5000 lat temu. Można zatem powiedzieć, że joga towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów aż do współczesności. Czyni to jogę bardzo wyjątkową, gdyż bodaj żaden tego typu system nie może się poszczycić taką historią.
 
W swoim rozwoju  filozofia jogi j ogi i jej system praktyki przechodziły rozmaite etapy rozwoju. Dość szybko została całkowicie zintegrowana z hinduizmem. Odniesienia do jogi znajdujemy już w najstarszych znanych pismach hinduizmu – Wedach. System jogi wraz z jego filozofią w pełni ukształtował się około III w p.n.e. Mniej więcej w tym czasie powstał bodaj najstarszy ze znanych traktatów jogi Jogasutry. Przypisywany jest wielkiemu mistrzowi nazywanemu Patanjali. Traktat ten opisuje ścieżkę jogi zwaną radża joga (Raja-yoga) czyli joga królewska. Jest to ścieżka bezpośredniej pracy ze świadomością (citta) i dlatego zwana bywa jogą medytacji.
 
Uniwersalność podejścia systemu jogi do zagadnień rozwoju człowieka sprawiła, że z czasem joga przeniknęła do wszystkich niemal dziedzin życia człowieka. Powstały cztery wielkie ścieżki.
 
- Wspomniana wyżej ścieżka medytacji (Raja-yoga) będąca ścieżką kontemplacją.
- Ścieżka miłości i oddania Bogu (Bhakti-yoga) obejmująca praktyki religijne.
- Ścieżka poznania i wiedzy (Jynana-yoga)
- Ścieżka bezinteresownego działania  (Karma-yoga)
 
Każda ze ścieżek wykształciła specyficzne sobie metody rozwijane przez stulecia. Jedną z najbardziej współcześnie znanych metod jogi królewskiej jest Hatha-yoga. Ta forma praktyki polega na rozwijaniu wewnętrznego wglądu przez przestrzeganie uniwersalnych zasad moralnych – yama, dyscypliny indywidualnej – niyama, oraz wykonywaniu ćwiczeń jogi obejmujących pozycje jogi – asana i kontroli oddechu – pranayama.
 
Centralnym założeniem filozofii jogi jest stwierdzenie, że tym co oddziela na od doskonałości, od naszego prawdziwego JA (atmana) są zanieczyszczania świadomości. Dlatego głównym postulatem  jogi jest „oczyszczanie”, a wszystkie jej techniki nakierowane są na oczyszczanie ciała i umysłu. Hatha-joga wykształciła ogromną ilość sposobów oczyszczania ciała i umysłu. Ćwiczenia jogi polegające na specyficznej formie gimnastyki w której wykonuje się pozycje jogi (asana) lub ich sekwencje (vinyasa) oraz utrzymuje się świadomy oddech (pranayama) są bodaj najbardziej znaną współcześnie formą takiej praktyki.
 
Obecnie gdy ziemia stała się globalną wioską z dziedzictwa jogi korzystać zaczęli ludzie całego świata. Choć po całym świcie rozprzestrzeniły się różne ścieżki na zachodzie największą popularność zdobyła Hatha-joga. Joga ćwiczenia oferowane przez nią są najbardziej dostosowane do mentalności zachodu, w której dbałość o kondycję fizyczną jest istotnym elementem kultury.
 
Obecnie niemal każde miasto w Europie i Ameryce posiada swoje Joga Centrum, w którym można ćwiczyć rozmaite metody hatha-jogi. W dużych ośrodkach miejskich jest wprost niezliczona  ilość szkół jogi. Takim przykładem może być Warszawa w której obecnie jest ponad 50 szkół jogi. Jogę w Warszawie można ćwiczyć również w wielu klubach fitness.
 
Szkoły te różnią się wielkością i różnorodnością zajęć. Są szkoły kameralne nastawione na bliski kontakt nauczyciela i ucznia, w których na zajęciach jest po kilkanaście osób oraz szkoły duże, w których na jednej sesji jogi praktykuje nawet kilkadziesiąt osób. Oferują one rozmaite zajęcia dostosowane do potrzeb współczesnego człowieka.
 
Joga dla początkujących zwykle obejmuje przede wszystkim praktykę  pozycjo jogi (yogasana), rzadziej techniki oddechowe (pranayama). Osoba początkująca powinna przede wszystkim skupić się na oczyszczaniu ciała. Z czasem przychodzi czas na praktykę bardziej wysublimowaną obejmującą pracę na poziomie energii życiowej (prana).
 
Szkoły jogi oferują również zajęcia tematyczne skierowane do osób poszukujących zajęć uwzględniających ich specyficzną sytuację życiową. Coraz popularniejsza staje się joga kręgosłupa. Są to zajęcia, na których wykorzystuje się techniki pracy z ciałem tradycyjne dla jogi do radzenia sobie z problemami kręgosłupa.  Obecnie wiele osób boryka się na co dzień z różnego rodzaju bólami kręgosłupa czy też bólami, których przyczyną jest wadliwa postawa ciała. Na zajęciach jogi kręgosłupa wykonywane są ćwiczenia odciążające i wyciągające kręgosłup oraz regulujące i wyrównujące napięcie mięśni odpowiedzialnych za stabilność kręgosłupa.
 
Nieocenione działanie przynosi joga w ciąży. Kobiety ciężarne i przygotowujące się do ciąży zaczynają interesować się zdrowym stylem życia. W okresie ciąży następuje wiele zmian ciele. Dbanie o swoją kondycję fizyczną i psychiczną w tym okresie jest bardzo ważne. Ćwiczenia oparte na jodze utrzymują właściwy tonus mięśni dzięki ich napinaniu i delikatnemu rozciąganiu, usprawniają krążenie krwi w naczyniach, poprawiają trawienie, przywracają równowagę systemu neurohormonalnego i stabilizują stan emocjonalny.
 
Kolejną grupą osób do których skierowane są specjalne sesje są seniorzy. Zajęcia jogi dla seniora cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Zwykle uczestniczą w nich osoby po 60 roku życia. Zajęcia takie dostosowane są do możliwości sprawnościowych osób starszych.
 
Wiele osób ma świadomość ze najlepsze efekty przynosi bardzo regularne uprawianie dyscypliny jogi. Dlatego wielu z nich rozpoczyna praktykę jogi w domu. Rozpoczęcie ćwiczeń w domu jest teraz o wiele prostsze, ponieważ można skorzystać z wielu publikacji książkowych oraz internetowych na ten temat.